La peste
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La collection « l@ngues_en_ligne »
 
Titre : The Plague
Niveau : collège, anglais LV1 3e, anglais renforcé 3e (B1)
Langue : anglais

Objectifs
Culturel : la peste de Londres (1665)
Lexical : la maladie (symptômes, douleurs, etc.)
Grammaticaux : forme passive, expressions de l'interdiction et de l'obligation
Linguistiques : compréhension écrite, production écrite et orale


Attention !
Cette page contient des signes phonétiques qui n'apparaîtront correctement à l'écran que si vous avez installé la police phonétique gratuite « SILSophiaIPA ».
La police est téléchargeable sur le site de SIL International.
http://scripts.sil.org/
Contenu de la séquence proposée
Documents principaux
Trois documents écrits didactisés (voir fiche élève) abordent différents aspects de la maladie :
- document 1 : la transmission de la maladie, les symptômes, la mortalité ;
- document 2 : un témoignage d'époque avec des extraits abrégés du Journal de Samuel Pepys ;
- document 3 : les tentatives de lutte contre la propagation de la maladie au travers de quelques exemples des mesures prises par le maire de Londres.
Document secondaire
Une gravure d’époque en deux parties montrant l’évacuation des habitants de Londres par voies fluviale et terrestre disponible sur le site Image & Narrative (descendre jusqu'à 4. Narrative temporality).
www.imageandnarrative.be/

D’autres gravures sont en ligne sur le site The National Archives (www.learningcurve.gov.uk/), sur le site du Musée de Londres (www.museumoflondon.org.uk/) et sur le site du Musée de Twickenham (www.twickenham-museum.org.uk/).
Déroulement de la séquence
Anticipation
La séquence débute avec une phase d'anticipation à partir d’un diptyque datant de 1660 qui montre la fuite des habitants de Londres devant l'épidémie de peste qui ravagea la ville et ses environs. Ce document se trouve sur le site Image & Narrative (www.imageandnarrative.be/).
Ce document est un bon déclencheur de parole : le professeur peut questionner les élèves sur l’époque à laquelle ils situeraient la scène, leur demander de suggérer les raisons qui poussent ces populations à fuir, etc.
En outre, il suscitera chez les élèves des demandes de vocabulaire dans le champ lexical de la maladie (et tout ce qui s'y rapporte, traitements, guérison, etc.), un domaine qui n'a pas toujours été abordé en classe de troisième : to spread, disease, epidemics, a/to cure, a remedy, medicine, to heal, etc.
Cette phase d'anticipation permet, en outre, de rebrasser du lexique connu (river, city, boats, to row, to escape, to flee, to run away from disaster…) et des structures telles que la forme passive dans un contexte qui s'y prête parfaitement (Half the inhabitants of London were killed) ou encore l’expression de l'obligation et de l'interdiction (must/mustn't, be allowed to, V-ing is forbidden…).
Un rapprochement pourra être fait avec les catastrophes météorologiques récentes (Katrina, Rita, etc.) qui ont obligé des millions de personnes à fuir leurs lieux d’habitation.
Le professeur fait prononcer des mots que les élèves n'ont vraisemblablement jamais entendus comme plague, disease ou bubo(es) /ÈbjuùbeU/.
Compréhension écrite
La fiche élève est distribuée. Y figurent trois documents reliés thématiquement.
- Le premier décrit comment la peste se transmet à l'homme, les symptômes qui suivent l'infection, la rapidité de la mort, le taux de
mortalité.
- Le deuxième est une adaptation d'extraits du Journal de Samuel Pepys qui permet aux élèves de plonger dans le quotidien tragique des Londoniens de l’époque. Attention à la prononciation, /piùps/ : Samuel Pepys écrivait du reste son nom de diverses manières dont Peeps.
- Le troisième reprend quelques-unes des mesures prises par le maire de Londres pour tenter d'enrayer la propagation de la maladie.
Les élèves doivent effectuer les tâches qui leur sont demandées par écrit jusqu'à l'activité 6 incluse. L'activité 1 peut fournir l'occasion d'un travail sur le dictionnaire, en fonction du niveau de la classe et de la démarche pédagogique du professeur. Le dictionnaire en ligne comme le dictionnaire du CNRS peut être consulté.
http://dico.isc.cnrs.fr/
Compréhension écrite et expression orale
Les activités 4 et 5 qui concernent le document 3 peuvent également être proposées à l’oral, ce qui fournit l’occasion d’une mise en commun par les élèves de la classe de leurs connaissances sur les structures proposées.
L'activité 6 de prolongement est un travail d'écriture qui nécessite une préparation en classe : il est demandé aux élèves un court essay « à la manière de », où ils devront transposer le document 3 au XXIe siècle.
Prolongement
La séquence peut être prolongée par un travail de recherche sur une épidémie qui donnera lieu à un court exposé guidé par le professeur. Par exemple, des recherches peuvent être menées sur la peste noire au temps de Shakespeare ou sur la menace de grippe aviaire.
Voir les sites suivants :

The Black Death
Informations sur la peste noire au temps de Shakespeare, par exemple comment la vie du théâtre du Globe s’en trouvait affectée.
www.william-shakespeare.info/

The bird flu
La grippe aviaire expliquée et commentée avec de nombreux liens.
http://en.wikipedia.org/

Pandémie et panique
Comment le marché s’empare de la panique liée à une possible pandémie de grippe aviaire ; différents modèles de masques, avec tarifs et conditions de paiement…
http://civiliangasmask.com/
Fiche élève
The Plague

Document 1

How the plague is transmitted
Rats, mice and other rodents carry the bacterium called Yersinia pestis. Fleas which infest rats transmit the bacterium to people when they bite them.

Symptoms
Day 1: The victim experiences fever and pain.
Day 2: The victim feels tired and weak, but can hardly sleep.
Day 3: The fever gets worse.
Day 4: The victim feels giddy, looks like a zombie and starts talking nonsense.
Day 5: Swollen glands appear in the armpits and neck. They are called buboes.
Day 6: The victim starts bleeding under the skin, which becomes blue, black or purple.
Day 7: Small red spots appear on the buboes.
Day 8: The victim dies.

The death toll
The plague killed between 50% and 75% of its victims.

Activity 1
Pick out the words that mean: rongeur, bactérie, puce, mordre, fièvre, douleur, faible, à peine, étourdi, dire n’importe quoi, enflé, aisselle, bubon, saigner, peau, tache, taux de mortalité.

Activity 2
Answer the following questions.
a. How was the plague transmitted to people?
b. How long did it take to die from the plague?
c. Did 100% of the infected people die?

Document 2

Biography
Samuel Pepys was born in Fleet Street, London, in 1633. He wrote descriptions of the plague in his diary. He died in 1703.

July 20
The plague, I hear, is almost everywhere. Lady Carteret gave me a bottle of Plague Water.
July 30
It is a sad noise to hear our bell to ring so often, either for deaths or for burials.
August 12
Lord Mayor commands people to be inside by nine at night so that the sick may leave their houses for air and exercise.
August 31
In the city died this week 6,012 of the plague, but it is feared that the true number of the dead is 10,000, partly because the poor cannot be counted, partly because the bell does not ring for everyone.
January 5
A wonderful thing to see the town full of people again. Shops begin to open again.

The Diary of Samuel Pepys


Activity 3
Read the excerpts of The Diary of Samuel Pepys and answer the questions.
a. What did Lady Carteret give him on July 20? What do you think it was? Do you think it was a good remedy?
b. How did the inhabitants of London count the number of dead?
c. How many people does Pepys think died during the week of August 31? Why is he not sure of the number?
d. Was the plague still strong in January? How do you know?

Document 3

Here are some of the actions ordered by the Lord Mayor of London:
The burial of the dead must be either before sunrise or after sunset.
All graves should be at least six foot deep.
Bedding of the deceased must be aired by a fire and perfumed before being used again.
No animals will be kept in the city, for example pigs, cats, dogs, pigeons or rabbits.
All disorderly ale-houses, coffee shops will be closed.
Lexical help
burial: funeral
grave: tomb
bedding: mattress, sheets, blankets, pillows, etc.
deceased: dead
ale-house: pub

Activity 4
Give your opinions about the above rules (around 30 words).

Activity 5
Imagine four other rules the Mayor could have imposed. Use the following structures: not to be allowed to, mustn't, to be forbidden.

Activity 6
a. You are a mayor. An infectious disease is threatening to infect your city. Imagine ten measures you could take to prevent the epidemics. Use the structures of interdiction and obligation as in activity 5.
b. You are writing a diary about the disease. Write a page for today.
Corrigé
Activity 1
rodent, bacteria, flea, bite, fever, pain, weak, hardly, giddy, talk nonsense, swollen, armpit, bubo, bleed, skin, spot, death toll.

Activity 2
a. The plague was transmitted to people when the fleas infesting the rodents bit them.
b. It took 8 days/1 week to die from the plague.
c. No, the plague killed from 50% to 75% of its victims.

Activity 3
a. Lady Carteret gave him a bottle of Plague Water. People thought it was a remedy/cure/medication/drug against the plague. I think it wasn't a good remedy because medicine didn't really exist then/in those days.
b. The inhabitants counted the number of dead with/by the ringing of the church bells.
c. He thinks probably 10,000 people died. He isn’t sure of the exact number because the poor were not counted, and the bell didn’t ring for everyone.
d. No, it wasn’t; Pepys wrote that the town was full of people and that the shops had started to open again. It means that the plague had stopped / relented.

Activity 4 (corrigé possible)
I think the measures taken by the mayor of London were not very useful/effective. Burying the dead before or after sunrise didn’t have any impact on the transmission of the plague.

Activity 5 (corrigé possible)
People aren't allowed to be outside after sunset.
Windows and doors must be closed to prevent the infected air from spreading to the streets/entering houses.
If someone dies in a house(hold), the other occupants mustn’t/aren’t allowed to leave the house for forty days.
Trying to hide a victim from the authorities is strictly forbidden.

Activity 6
a. (corrigé possible)
1) All school children, students and teachers must wear masks.
2) The medical staff isn't allowed to leave the hospitals before receiving instructions.
3) Every person showing suspicious symptoms must be reported to the authorities.
4) Only emergency vehicles are allowed to be in the streets around the clock.
5) No one can enter the city without a special permit.
6) Pets aren’t allowed out.
7) Everybody must watch the news every 30 minutes.
8) Nobody is allowed to feed pigeons or any other birds.
9) Selling any bird meat is strictly forbidden.
10) Children under 7 and adults over 70 must wear masks and gloves in public places.

b. (corrigé possible)
April 5
I saw on television that ten people had died this morning of the disease in the city. I hope my mum will allow me to visit my best friend who lives near here.
April 20
All the schools are closed; I can play video games and watch TV as much as I want, mum said!
May 1
I heard on the news that a new vaccine was almost ready. Too bad! If it works, we'll have to go back to school!
May 10
There have been no new cases for more than a week. Most people think life is going to go back to normal soon.
June 1
Hurrah! They decided to reopen schools in September! Now people can be in the streets at any time, and Mum and Dad are working again. They're planning to send me to a holiday camp. I can't wait! I really need to get outside after spending three whole months at home!



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