La peste
Tandis que plane actuellement la menace d'une pandémie, trois fiches de travail en anglais renvoient les élèves à la grande peste qui dévasta Londres en 1665, un an avant le grand incendie. Au primaire, deux comptines à découvrir et à mémoriser permettront aux élèves de s'approprier sons et rythmes et de situer deux grands moments de l'histoire londonienne. En collège, la lecture de plusieurs documents authentiques adaptés conduira les élèves à une écriture créative. Au lycée, une séance consacrée à une recherche sur sites préparera les élèves à aborder la lecture de trois extraits de Journal of the plague year de Daniel Defoe.

Sommaire
 
Accueil
 
Fiches d'activités pédagogiques
Niveau primaire
Niveau collège
Niveau lycée
 
À propos
 
Accueil
TDC de référence n° 904 « La peste »
Tandis que plane actuellement la menace d’une pandémie, trois fiches de travail en anglais renvoient les élèves à la grande peste qui dévasta Londres en 1665, un an avant le grand incendie.

En primaire, deux comptines à découvrir et à mémoriser permettront aux élèves de s’approprier sons et rythmes, et de situer deux grands moments de l'histoire londonienne.
Au collège, la lecture de plusieurs documents authentiques adaptés conduira les élèves à une écriture créative.
Au lycée, une séance consacrée à une recherche sur sites préparera les élèves à aborder la lecture de trois extraits de Journal of the Plague Year de Daniel Defoe.

Fiches d'activités pédagogiques
Niveau primaire
Titre : Songs to Sing
Niveau : primaire A1
Langue : anglais

Objectifs 
Linguistique : rythme et phonologie, expressions idiomatiques, impératif, le vocabulaire de la ville
Culturel : deux épisodes du passé de Londres (époque de la peste)
Transdisciplinaire : chant, expression corporelle
Contenu de la séquence proposée
Document principal

Ring-a-Ring-of-Roses
Ring-a-ring-of-roses
A pocket full of posies
Atichoo! Atichoo! (or: Achoo, Achoo)
We all fall down.

Variante
Ring Around a Rosey
Ring around a rosey,
A pocket full of posies,
Ashes, ashes,
We all fall down.

Mélodie de Ring-a-Ring-of-Roses en ligne sur le site Land of Nursery Rhymes.
www.landofnurseryrhymes.co.uk/
De nombreuses comptines, dont certaines avec la mélodie, sur le site Nursery Rhymes - Lyrics and Origins.
www.rhymes.org.uk/
Mise en œuvre
Chanter permet aux élèves d’apprendre et de retenir du vocabulaire et des expressions idiomatiques d’une façon motivante et dynamique, tout en portant l'attention sur le rythme et les accents de mots, essentiels à l'apprentissage de l'anglais oral.
Les chansons enfantines inspirées par la peste de 1665 font partie de l’héritage culturel britannique ; c’est également le cas de London's Burning qui fait référence au grand incendie de Londres l'année suivante (1666).

Prévoir des flashcards avec le vocabulaire de la ville : church, street, park, palace, shop, bakery, hospital, tower, school, etc., et éventuellement des monuments ou des lieux marquants (St Paul’s Cathedral, The Tower of London, London Bridge, The Thames).
Séance 1
Ring-a-Ring-of-Roses : arrière-plan historique

Ring-a-Ring-of-Roses est une comptine qui fait référence à la peste. À l’époque, on croyait que les fleurs (un bouquet ou encore un sachet d’herbes ou de fleurs séchées) purifiaient l’air et protégeaient de l’infection celui qui les portait.
Le sens de la comptine :
- la couronne de roses : elle fait référence à l’éruption cutanée qui paraissait lorsque la maladie avait frappé ;
- Atishoo (« Atchoum ») correspond au moment où la victime commençait à éternuer ;
- We all fall down (« Nous tombons tous ensemble ») correspond au moment où la personne s’effondrait et mourait.

Découverte de la comptine Ring-a-Ring-of-Roses

- Ring-a-Ring-of-Roses : écoute et répétition tout en faisant un cercle.

- A pocket full of posies : écoute et répétition tout en mimant le geste de respirer un bouquet ou un petit sachet sorti de sa poche.

- Atichoo ! Atichoo ! : écoute et répétition tout en éternuant ; se retourner vers son voisin qui répond "Bless you !"

- We all fall down : écoute et répétition tout en mimant, on s’effondre (ou on s’assied).

Appropriation

Constituer quatre groupes dans la classe, en les nommant "Roses", "Posies", "Atishoo" et "Down".
Chaque groupe apprend la ligne de la comptine qui le concerne. Faire répéter dans le désordre et ensuite dans l’ordre.
Bien apprendre la comptine permet, à la séance suivante, de jouer sans aide.
Séance 2

Reprise de Ring-a-Ring-of-Roses

a. Pour se remettre la comptine en mémoire et en bouche, les enfants forment une ronde et miment les quatre moments forts de la comptine. Puis ils chantent en canon. La chanson permet de réviser et renforcer les acquisitions par le geste, qui constituent une aide à la mémorisation.

b. Le jeu
Si l’histoire de la peste est dramatique, on a aujourd’hui oublié les références à la maladie et la comptine est devenue un jeu pour la cour de récréation, un jeu qui plaît énormément aux enfants.
Une fois les quatre lignes de la comptine maîtrisées, on fait une ronde et on mime les actions. On explique également que l’on répond "Bless You ! " (« Que Dieu te bénisse », mais équivalant à « À tes souhaits ») lorsque quelqu’un éternue, et on encourage les élèves à faire de même.
Sur We all fall down, celui ou celle qui s’effondre (ou s’assied) en dernier est éliminé et rentre à l’intérieur du cercle. Le dernier qui reste a gagné.

London’s burning ! : arrière-plan historique

London’s burning fut inspiré par le grand incendie qui balaya Londres en 1666 et détruisit les quartiers les plus insalubres, mettant ainsi fin à la peste.
Au XVIIe siècle, le matériel de construction le plus courant était le bois et les toits des maisons étaient en chaume. L’été de l’année précédente avait été long et chaud et avait permis à la peste de se propager. L’été 1666 vit une deuxième période de sécheresse qui favorisa la propagation rapide du feu. Il n’y avait pas de service de lutte contre l’incendie organisé.
L’incendie détruisit des milliers de maisons et 89 églises, laissant presque 65 000 sans-abri. Il se déclencha à Pudding Lane et détruisit London Bridge, la cathédrale de St Paul, Old Bailey (le Tribunal) et la prison de Newgate. Le frère du roi (Duke of York) parvint à sauver la Tour de Londres avec l’aide de la marine.
Samuel Pepys nous a laissé un précieux témoignage de cet événement dans ses journaux.

Découverte de la comptine London’s burning !

- London’s burning ! London’s burning ! : écoute et répétition tout en faisant un rond. Les élèves mettent leurs bras au-dessus de leur tête et les agitent comme des flammes.

- Fetch the engines, fetch the engines : écoute et répétition tout en mimant le fait d’appeler les pompiers

- Fire Fire !, Fire Fire ! : écoute et répétition. Les élèves mettent leurs bras au-dessus de leur tête et les agitent comme des flammes.

- Pour on Water, Pour on Water ! : écoute et répétition tout en mimant le fait de verser de l’eau sur les flammes.

Constituer quatre groupes dans la classe, en les nommant "London", "Engines", "Fire" et "Water".
Proposer ensuite l’apprentissage de la ligne de la comptine qui les concerne. Faire répéter dans le désordre puis dans l’ordre. Une fois la comptine apprise, on chante en canon.

Le lexique de la ville

Introduction du vocabulaire de la ville avec des flashcards réalisées par le professeur.
Puis le professeur répartit les élèves en petits groupes, chaque groupe devant faire des sculptures humaines de : church, school, shop, River Thames, London Bridge, Tower, St Paul’s Cathedral, hospital, castle, etc.
Chaque groupe pioche une flashcard avec le nom d’un monument. Le groupe doit s’organiser pour représenter le monument à l'aide de la gestuelle et de mimes, et les autres groupes doivent deviner de quel monument il s'agit.
Après ces représentations, un groupe fait l’incendie : pendant que les autres chantent We are the churches, the Bridge, the hospital, etc., ce groupe "incendie" passe très rapidement de l’un à l'autre en chantant Fire Fire ! Les monuments tombent les uns après les autres (They all fall down).

Une nouvelle comptine

Les élèves présentent leur propre version de la comptine, qui respecte le rythme de la comptine originale.
London’s burning! London’s burning!
First the Houses, First the Houses,
Then the churches, Then the churches,
Now the Tower, Now the Tower.
Ressources en ligne
Comptines illustrées
Le professeur peut réaliser des fiches, des comptines avec paroles et des illustrations à partir de ce site.
www.downingm.freeserve.co.uk/

Carte de Londres
Il est possible de repérer les monuments principaux en changeant l’échelle du plan.
www.maps.google.co.uk/


Niveau collège
Titre : The Plague
Niveau : collège, anglais LV1 3e, anglais renforcé 3e (B1)
Langue : anglais

Objectifs
Culturel : la peste de Londres (1665)
Lexical : la maladie (symptômes, douleurs, etc.)
Grammaticaux : forme passive, expressions de l'interdiction et de l'obligation
Linguistiques : compréhension écrite, production écrite et orale


Attention !
Cette page contient des signes phonétiques qui n'apparaîtront correctement à l'écran que si vous avez installé la police phonétique gratuite « SILSophiaIPA ».
La police est téléchargeable sur le site de SIL International.
http://scripts.sil.org/
Contenu de la séquence proposée
Documents principaux
Trois documents écrits didactisés (voir fiche élève) abordent différents aspects de la maladie :
- document 1 : la transmission de la maladie, les symptômes, la mortalité ;
- document 2 : un témoignage d'époque avec des extraits abrégés du Journal de Samuel Pepys ;
- document 3 : les tentatives de lutte contre la propagation de la maladie au travers de quelques exemples des mesures prises par le maire de Londres.
Document secondaire
Une gravure d’époque en deux parties montrant l’évacuation des habitants de Londres par voies fluviale et terrestre disponible sur le site Image & Narrative (descendre jusqu'à 4. Narrative temporality).
www.imageandnarrative.be/

D’autres gravures sont en ligne sur le site The National Archives(www.learningcurve.gov.uk/), sur le site du Musée de Londres(www.museumoflondon.org.uk/) et sur le site du Musée de Twickenham(www.twickenham-museum.org.uk/).
Déroulement de la séquence
Anticipation
La séquence débute avec une phase d'anticipation à partir d’un diptyque datant de 1660 qui montre la fuite des habitants de Londres devant l'épidémie de peste qui ravagea la ville et ses environs. Ce document se trouve sur le site Image & Narrative(www.imageandnarrative.be/).
Ce document est un bon déclencheur de parole : le professeur peut questionner les élèves sur l’époque à laquelle ils situeraient la scène, leur demander de suggérer les raisons qui poussent ces populations à fuir, etc.
En outre, il suscitera chez les élèves des demandes de vocabulaire dans le champ lexical de la maladie (et tout ce qui s'y rapporte, traitements, guérison, etc.), un domaine qui n'a pas toujours été abordé en classe de troisième : to spread, disease, epidemics, a/to cure, a remedy, medicine, to heal, etc.
Cette phase d'anticipation permet, en outre, de rebrasser du lexique connu (river, city, boats, to row, to escape, to flee, to run away from disaster…) et des structures telles que la forme passive dans un contexte qui s'y prête parfaitement (Half the inhabitants of London were killed) ou encore l’expression de l'obligation et de l'interdiction (must/mustn't, be allowed to, V-ing is forbidden…).
Un rapprochement pourra être fait avec les catastrophes météorologiques récentes (Katrina, Rita, etc.) qui ont obligé des millions de personnes à fuir leurs lieux d’habitation.
Le professeur fait prononcer des mots que les élèves n'ont vraisemblablement jamais entendus comme plague, disease ou bubo(es) /ÈbjuùbeU/.
Compréhension écrite
La fiche élève est distribuée. Y figurent trois documents reliés thématiquement.
- Le premier décrit comment la peste se transmet à l'homme, les symptômes qui suivent l'infection, la rapidité de la mort, le taux de
mortalité.
- Le deuxième est une adaptation d'extraits du Journal de Samuel Pepys qui permet aux élèves de plonger dans le quotidien tragique des Londoniens de l’époque. Attention à la prononciation, /piùps/ : Samuel Pepys écrivait du reste son nom de diverses manières dont Peeps.
- Le troisième reprend quelques-unes des mesures prises par le maire de Londres pour tenter d'enrayer la propagation de la maladie.
Les élèves doivent effectuer les tâches qui leur sont demandées par écrit jusqu'à l'activité 6 incluse. L'activité 1 peut fournir l'occasion d'un travail sur le dictionnaire, en fonction du niveau de la classe et de la démarche pédagogique du professeur. Le dictionnaire en ligne comme le dictionnaire du CNRS peut être consulté.
http://dico.isc.cnrs.fr/
Compréhension écrite et expression orale
Les activités 4 et 5 qui concernent le document 3 peuvent également être proposées à l’oral, ce qui fournit l’occasion d’une mise en commun par les élèves de la classe de leurs connaissances sur les structures proposées.
L'activité 6 de prolongement est un travail d'écriture qui nécessite une préparation en classe : il est demandé aux élèves un court essay « à la manière de », où ils devront transposer le document 3 au XXIe siècle.
Prolongement
La séquence peut être prolongée par un travail de recherche sur une épidémie qui donnera lieu à un court exposé guidé par le professeur. Par exemple, des recherches peuvent être menées sur la peste noire au temps de Shakespeare ou sur la menace de grippe aviaire.
Voir les sites suivants :

The Black Death
Informations sur la peste noire au temps de Shakespeare, par exemple comment la vie du théâtre du Globe s’en trouvait affectée.
www.william-shakespeare.info/

The bird flu
La grippe aviaire expliquée et commentée avec de nombreux liens.
http://en.wikipedia.org/

Pandémie et panique
Comment le marché s’empare de la panique liée à une possible pandémie de grippe aviaire ; différents modèles de masques, avec tarifs et conditions de paiement…
http://civiliangasmask.com/
Fiche élève
The Plague

Document 1

How the plague is transmitted
Rats, mice and other rodents carry the bacterium called Yersinia pestis. Fleas which infest rats transmit the bacterium to people when they bite them.

Symptoms
Day 1: The victim experiences fever and pain.
Day 2: The victim feels tired and weak, but can hardly sleep.
Day 3: The fever gets worse.
Day 4: The victim feels giddy, looks like a zombie and starts talking nonsense.
Day 5: Swollen glands appear in the armpits and neck. They are called buboes.
Day 6: The victim starts bleeding under the skin, which becomes blue, black or purple.
Day 7: Small red spots appear on the buboes.
Day 8: The victim dies.

The death toll
The plague killed between 50% and 75% of its victims.

Activity 1
Pick out the words that mean: rongeur, bactérie, puce, mordre, fièvre, douleur, faible, à peine, étourdi, dire n’importe quoi, enflé, aisselle, bubon, saigner, peau, tache, taux de mortalité.

Activity 2
Answer the following questions.
a. How was the plague transmitted to people?
b. How long did it take to die from the plague?
c. Did 100% of the infected people die?

Document 2

Biography
Samuel Pepys was born in Fleet Street, London, in 1633. He wrote descriptions of the plague in his diary. He died in 1703.

July 20
The plague, I hear, is almost everywhere. Lady Carteret gave me a bottle of Plague Water.
July 30
It is a sad noise to hear our bell to ring so often, either for deaths or for burials.
August 12
Lord Mayor commands people to be inside by nine at night so that the sick may leave their houses for air and exercise.
August 31
In the city died this week 6,012 of the plague, but it is feared that the true number of the dead is 10,000, partly because the poor cannot be counted, partly because the bell does not ring for everyone.
January 5
A wonderful thing to see the town full of people again. Shops begin to open again.

The Diary of Samuel Pepys


Activity 3
Read the excerpts of The Diary of Samuel Pepys and answer the questions.
a. What did Lady Carteret give him on July 20? What do you think it was? Do you think it was a good remedy?
b. How did the inhabitants of London count the number of dead?
c. How many people does Pepys think died during the week of August 31? Why is he not sure of the number?
d. Was the plague still strong in January? How do you know?

Document 3

Here are some of the actions ordered by the Lord Mayor of London:
The burial of the dead must be either before sunrise or after sunset.
All graves should be at least six foot deep.
Bedding of the deceased must be aired by a fire and perfumed before being used again.
No animals will be kept in the city, for example pigs, cats, dogs, pigeons or rabbits.
All disorderly ale-houses, coffee shops will be closed.
Lexical help
burial: funeral
grave: tomb
bedding: mattress, sheets, blankets, pillows, etc.
deceased: dead
ale-house: pub

Activity 4
Give your opinions about the above rules (around 30 words).

Activity 5
Imagine four other rules the Mayor could have imposed. Use the following structures: not to be allowed to, mustn't, to be forbidden.

Activity 6
a. You are a mayor. An infectious disease is threatening to infect your city. Imagine ten measures you could take to prevent the epidemics. Use the structures of interdiction and obligation as in activity 5.
b. You are writing a diary about the disease. Write a page for today.
Corrigé
Activity 1
rodent, bacteria, flea, bite, fever, pain, weak, hardly, giddy, talk nonsense, swollen, armpit, bubo, bleed, skin, spot, death toll.

Activity 2
a. The plague was transmitted to people when the fleas infesting the rodents bit them.
b. It took 8 days/1 week to die from the plague.
c. No, the plague killed from 50% to 75% of its victims.

Activity 3
a. Lady Carteret gave him a bottle of Plague Water. People thought it was a remedy/cure/medication/drug against the plague. I think it wasn't a good remedy because medicine didn't really exist then/in those days.
b. The inhabitants counted the number of dead with/by the ringing of the church bells.
c. He thinks probably 10,000 people died. He isn’t sure of the exact number because the poor were not counted, and the bell didn’t ring for everyone.
d. No, it wasn’t; Pepys wrote that the town was full of people and that the shops had started to open again. It means that the plague had stopped / relented.

Activity 4 (corrigé possible)
I think the measures taken by the mayor of London were not very useful/effective. Burying the dead before or after sunrise didn’t have any impact on the transmission of the plague.

Activity 5 (corrigé possible)
People aren't allowed to be outside after sunset.
Windows and doors must be closed to prevent the infected air from spreading to the streets/entering houses.
If someone dies in a house(hold), the other occupants mustn’t/aren’t allowed to leave the house for forty days.
Trying to hide a victim from the authorities is strictly forbidden.

Activity 6
a. (corrigé possible)
1) All school children, students and teachers must wear masks.
2) The medical staff isn't allowed to leave the hospitals before receiving instructions.
3) Every person showing suspicious symptoms must be reported to the authorities.
4) Only emergency vehicles are allowed to be in the streets around the clock.
5) No one can enter the city without a special permit.
6) Pets aren’t allowed out.
7) Everybody must watch the news every 30 minutes.
8) Nobody is allowed to feed pigeons or any other birds.
9) Selling any bird meat is strictly forbidden.
10) Children under 7 and adults over 70 must wear masks and gloves in public places.

b. (corrigé possible)
April 5
I saw on television that ten people had died this morning of the disease in the city. I hope my mum will allow me to visit my best friend who lives near here.
April 20
All the schools are closed; I can play video games and watch TV as much as I want, mum said!
May 1
I heard on the news that a new vaccine was almost ready. Too bad! If it works, we'll have to go back to school!
May 10
There have been no new cases for more than a week. Most people think life is going to go back to normal soon.
June 1
Hurrah! They decided to reopen schools in September! Now people can be in the streets at any time, and Mum and Dad are working again. They're planning to send me to a holiday camp. I can't wait! I really need to get outside after spending three whole months at home!


Niveau lycée
Titre : The Great Plague
Niveau : lycée (de B1 à B2)
Langue : anglais

Objectifs
Linguistiques : compréhension d’un message oral et écrit, repérage des informations essentielles dans un texte littéraire.
Culturels : mise en place de repères culturels, historiques, sociologiques et scientifiques sur le thème de la peste.
Cette séquence est conçue pour être réalisée au laboratoire de langues multimédia. Elle s’adresse en priorité à des élèves de seconde générale et s’inscrit dans les nouveaux programmes de seconde (notion : remembrance). Les élèves de section européenne (DNL histoire géographie) pourront travailler ce thème de façon plus approfondie.
Contenu de la séquence proposée
Document principal
Trois extraits du Journal of the Plague Year de Daniel Defoe
Documents secondaires 
Sites internet comprenant des documents divers permettant d’approfondir la compréhension (vidéo, texte, images).
Déroulement de la séquence
Deux séances sont nécessaires pour couvrir la séquence.
Séance 1
La première partie aura lieu en laboratoire multimédia puisqu’elle se base sur la visite de sites internet. Au cours de ces visites, les élèves devront collecter et organiser des informations sur la peste et faire des exercices de vocabulaire en ligne.
Les sites à consulter sont les suivants :
- The London Dungeon(www.thedungeons.com/)
- History on the Web(www.historyonthenet.com/)
Remarque : à partir de cette page, on peut accéder à d’autres activités en ligne comme Plague Doctor Wordsearch, Plague Doctor Crossword et Plague Doctor Quickquiz. On peut aussi, en cliquant sur Worksheet Version of this page, télécharger et imprimer pour les élèves une feuille d’informations sur la peste et les plague doctors qui pourra être lue en dehors des heures de cours afin que les informations découvertes pendant la séquence soient fixées par une lecture autonome.
- Britain Express(www.britainexpress.com/)
- Channel 4(www.channel4.com/)
Les élèves doivent cliquer sur les zones marquées d’un point gris pour lire des informations complémentaires qu’ils noteront dans le tableau proposé sur la fiche élève.
Puis ils indiquent ces lieux sur la Carte de la mortalité dans Londres en 1665(http://eee.uci.edu/clients/bjbecker/) que l’on peut trouver sur le site de l'université de Californie, UCIRvine et reproduire.
Séance 2
Cette deuxième partie est consacrée à l’étude de trois extraits du Journal of the Plague Year de Daniel Defoe.
Les extraits du Journal of the Plague Year (part 2), 1722, de Daniel Defoe peuvent être téléchargés sur le site de l’université d’Adélaïde(http://etext.library.adelaide.edu.au/), en Australie. Pour chaque extrait, les élèves ont une série de questions auxquelles ils doivent répondre en citant le texte.
L’extrait n° 1 reprend les annonces officielles émises par les autorités pour alerter la population londonienne sur les mesures de sécurité et d’hygiène à prendre. Les élèves pourront ainsi se rendre compte du décalage entre ces décisions et le mode de transmission de la peste. Ce travail permet de reprendre les contenus de la première séance.
L’extrait n° 2 relate un épisode où une mère devient folle en voyant sa fille emportée par la peste en une journée. Les élèves analyseront les symptômes de la peste et la notion de peur, d’horreur et de folie du côté de la mère.
Le dernier extrait décrit comment la peste est vécue dans les rues de Londres et notamment le problème de l’enterrement en masse des victimes de la peste. Les élèves mettront en relation les informations collectées dans les premiers extraits et les descriptions dans cet extrait.
Prolongements pédagogiques
En guise de conclusion, deux pistes :
- un quiz en ligne(www.schoolhistory.co.uk/) sur le site de School History ;
- un travail personnel : les élèves vont à leur tour écrire leur compte rendu de l’épisode de peste qui décima Londres pendant l’année 1665. Ils devront réutiliser les connaissances qu’ils auront acquises pendant les deux séances et réinvestir le vocabulaire de la leçon en commentant des gravures de l’époque.
Créer un transparent à partir de la page de couverture d’un journal de l’époque(www.library.otago.ac.nz/), sur le site de la bibliothèque de l’université d’Otago. Montrer le transparent aux élèves et leur demander d’écrire à leur tour un article à partir de la gravure téléchargeable sur le site du Museum of London(www.museumoflondon.org.uk/). Le commentaire de ce document peut être fourni également pour les aider (voir fiche élève).
Fiche élève
General information on the Great Plague
The Black Death

Visit the London Dungeon website to read the story and complete the information.
http://www.thedungeons.com/flash/english/london/boards/plague_london.htm

a. Name of the movie:
b. Name of the city:
c. Year:
d. Name of the disease:
e. Symptoms:
f. Death toll (number of victims):
g. Atmosphere in the city:
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________

h. Solution found to stop spreading the disease: _________________________________________
_________________________________________
_________________________________________

i. What you can do to prevent infection:
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________

j. Person who can help you – describe him: _________________________________________
_________________________________________
_________________________________________

The plague doctors

Visit the History on the Net website.
http://www.historyonthenet.com/Stuarts/plague_doctor.htm

a. Write the names of this strange uniform on the drawing below.


b. Read the information on the “plague doctors” and write down the one that surprised or shocked you most.
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
Origins of the disease

Visit the Britain Express website and answer the following questions.
http://www.britainexpress.com/History/plague.htm

a. Why did people call it the Black Death?
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________

b. What animal carried the bacterium?
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
Where people died

Visit the Channel4 website and fill in the grid below.
http://www.channel4.com/history/microsites/H/history/fire/map.html

Place
Number of victims in 1665
Major piece of information
Westminster



The City



Whitechapel



Covent Garden



Southwark




Then write down the names of those places on the London map your teacher will give you.
Plague in literature
You are going to study and analyze three excerpts of The Journal of the Plague Year by Daniel Defoe. Read each excerpt carefully and then answer the questions below. Do not forget to quote the text.

Background information

Daniel Defoe (1660 [?]-1731), one of the first British novelists, was famous for his novel Robinson Crusoe.
Set in 1665, The Journal of the Plague Year is a fictional account of the plague that set upon London that summer. Defoe provides a terrible account of the development of the infection, its spread, and the destruction it left in its wake.
Excerpt 1

These orders of my Lord Mayor's were published, as I have said, the latter end of June, and took place from the 1st of July, and were as follows:
ORDERS CONCERNING INFECTED HOUSES AND PERSONS SICK OF THE PLAGUE.
Notice to be given of the Sickness.
'The master of every house, as soon as any one in his house complaineth, either of blotch or purple, or swelling in any part of his body, or falleth otherwise dangerously sick, without apparent cause of some other disease, shall give knowledge thereof to the examiner of health within two hours after the said sign shall appear.

Sequestration of the Sick.
'As soon as any man shall be found by this examiner, chirurgeon, or searcher to be sick of the plague, he shall the same night be sequestered in the same house; and in case he be so sequestered, then though he afterwards die not, the house wherein he sickened should be shut up for a month, after the use of the due preservatives taken by the rest.

Every visited House to be marked.
'That every house visited be marked with a red cross of a foot long in the middle of the door, evident to be seen, and with these usual printed words, that is to say, "Lord, have mercy upon us," to be set close over the same cross, there to continue until lawful opening of the same house.

Every visited House to be watched.
'That the constables see every house shut up, and to be attended with watchmen, which may keep them in, and minister necessaries unto them at their own charges, if they be able, or at the common charge, if they are unable; the shutting up to be for the space of four weeks after all be whole.

1. What kind of text is this?
_________________________________________
_________________________________________

2. How are the symptoms described?
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________

3. What happened to someone declared ill? _________________________________________
_________________________________________
_________________________________________

4. How were the houses of ill people identified? _________________________________________
_________________________________________
_________________________________________

5. Who stayed in front of the houses of ill people? _________________________________________
_________________________________________

Excerpt 2

I remember, and while I am writing this story I think I hear the very sound of it, a certain lady had an only daughter, a young maiden about nineteen years old, and who was possessed of a very considerable fortune. They were only lodgers in the house where they were. The young woman, her mother, and the maid had been abroad on some occasion, I do not remember what, for the house was not shut up; but about two hours after they came home the young lady complained she was not well; in a quarter of an hour more she vomited and had a violent pain in her head. 'Pray God', says her mother, in a terrible fright, 'my child has not the distemper!' The pain in her head increasing, her mother ordered the bed to be warmed, and resolved to put her to bed, and prepared to give her things to sweat, which was the ordinary remedy to be taken when the first apprehensions of the distemper began.
While the bed was airing the mother undressed the young woman, and just as she was laid down in the bed, she, looking upon her body with a candle, immediately discovered the fatal tokens on the inside of her thighs. Her mother, not being able to contain herself, threw down her candle and shrieked out in such a frightful manner that it was enough to place horror upon the stoutest heart in the world; nor was it one scream or one cry, but the fright having seized her spirits, she fainted first, then recovered, then ran all over the house, up the stairs and down the stairs, like one distracted, and indeed really was distracted, and continued screeching and crying out for several hours void of all sense, or at least government of her senses, and, as I was told, never came thoroughly to herself again. As to the young maiden, she was a dead corpse from that moment, for the gangrene which occasions the spots had spread [over] her whole body, and she died in less than two hours. But still the mother continued crying out, not knowing anything more of her child, several hours after she was dead. It is so long ago that I am not certain, but I think the mother never recovered, but died in two or three weeks after.

1. How many people are there in this story told by Defoe? What do you know about them?
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________

2. Symptoms of the plague: list the symptoms of the plague in the order in which they appeared.
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________

3. What is the plague called?
_________________________________________
_________________________________________

4. What did her mother do to cure her?
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________

5. What was her mother’s reaction? List words from the text.
Fear :
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________

Horror:
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________

Madness:
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________

Excerpt 3

The many dismal objects which happened everywhere as I went about the streets, had filled my mind with a great deal of horror for fear of the distemper, which was indeed very horrible in itself, and in some more than in others. The swellings, which were generally in the neck or groin, when they grew hard and would not break, grew so painful that it was equal to the most exquisite torture; and some, not able to bear the torment, threw themselves out at windows or shot themselves, or otherwise made themselves away, and I saw several dismal objects of that kind. Others, unable to contain themselves, vented their pain by incessant roarings, and such loud and lamentable cries were to be heard as we walked along the streets that would pierce the very heart to think of, especially when it was to be considered that the same dreadful scourge might be expected every moment to seize upon ourselves.
[…]
One of the worst days we had in the whole time, as I thought, was in the beginning of September, when, indeed, good people began to think that God was resolved to make a full end of the people in this miserable city. This was at that time when the plague was fully come into the eastern parishes. The parish of Aldgate, if I may give my opinion, buried above a thousand a week for two weeks, though the bills did not say so many;—but it surrounded me at so dismal a rate that there was not a house in twenty uninfected in the Minories, in Houndsditch, and in those parts of Aldgate parish about the Butcher Row and the alleys over against me. I say, in those places death reigned in every corner. Whitechapel parish was in the same condition, and though much less than the parish I lived in, yet buried near 600 a week by the bills, and in my opinion near twice as many. Whole families, and indeed whole streets of families, were swept away together; insomuch that it was frequent for neighbours to call to the bellman to go to such-and-such houses and fetch out the people, for that they were all dead.
And, indeed, the work of removing the dead bodies by carts was now grown so very odious and dangerous that it was complained of that the bearers did not take care to clear such houses where all the inhabitants were dead, but that sometimes the bodies lay several days unburied, till the neighbouring families were offended with the stench, and consequently infected.

1. Vocabulary: match the following words from the text with their definitions.

a. scourge
b. swelling
c. torment
d. roaring
e. cart
f. stench

great physical pain
a loud, deep sound
something that causes great suffering or a lot of trouble
vehicle with four wheels which is pulled by a horse
a strong unpleasant smell
a part of your body that has become bigger because of illness



2. Answer the following questions.
a. How is pain described?
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________

b. What did some ill people even do?
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________

c. What could Defoe hear in the street?
_________________________________________
_________________________________________

d. What was plague supposed to symbolize?
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________

e. What was the death rate?
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________

f. What is the narrator’s judgement on this?
_________________________________________
_________________________________________

g. How were the corpses taken from the houses to the graveyard?
_________________________________________
_________________________________________

h. What happened in the end?
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
3. Quiz!
To check your knowledge on the great plague, play a quiz online!
Visit the SchoolHistory website and start the game!
http://www.schoolhistory.co.uk/games/fling/plague/index.shtml
4. Homework: written assignment
Look at the engraving on the Museum of London website.
http://www.museumoflondon.org.uk/frames.shtml?http://www.museumoflondon.org.uk/MOLsite/piclib/pages/bigpicture.asp?id=359
Imagine you are a journalist making a report of the Great Plague. Use what you have learned and what you can see on the picture to describe what happened in London during that dreadful epidemic. (200 words)

Pictorial depiction of the Great Plague (1665)
The top left scene is in a bedchamber with a person laid out on the floor and a coffin. A scene on the middle right shows a mass grave site. In the very centre people are carrying coffins. On the bottom left graves are being dug and coffins being placed in them. In the middle of the bottom row is a funeral procession. On the bottom right is a scene of people possibly leaving London.
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
Corrigé
General information on the Great Plague
The Black Death

a. Name of the movie: The great plague
b. Name of the city: London
c. Year: 1665
d. Name of the disease: Bubonic plague
e. Symptoms: First a bad cold, then vomiting and fever; finally, repulsive swellings in the armpit and the groin oozing blood and pus, then death.
f. Toll (number of victims): 100,000 people died
g. Atmosphere in the city: Incredible filth, unspeakable stench of rotting rubbish, raw sewage and animal entrails.
h. Solution found to stop spreading the disease: People must stay in London: escape is forbidden by the law. Families are locked in their house if only one member is afflicted.
i. What you can do to prevent infection:
- buy a sweet nosegay to smother the dreadful smell
- fill your house with smoke
- smear yourself with your own excrement
- suck the pus from the boils on the dead and dying
j. Person who can help you – describe him: A plague doctor. He looks like a huge crow: full-length cloak, thick goggles and a ‘beak’ snuffed with herbs.
The plague doctors

a.


Origins of the disease

a. Why did people call it the Black Death? Because the colour of the tell-tale lumps that foretold its presence in a victim's body and because no one survived.
b. What animal carried the bacterium? The plague bacteria were carried by fleas which lived as parasites on rats.

Where people died

Place
Number of victims in 1665
Major piece of information
Westminster
12,000
When plague reached this place, the Court and most wealthy residents fled.
The City
4,500
Plague spread to the city in May and death rates rose steadily.
Whitechapel
?
The area was invaded by plague in September.
Covent Garden
Over one fourth of all plague deaths in London.
St Giles was the first parish to be infected on a large scale. The poor suburbs just outside the city walls were badly affected.
Southwark
One third of the residents died in the plague year.
Crowded conditions meant other illnesses flourished alongside the plague.

Plague in literature
Excerpt 1
1. What kind of text is this? These are the orders of the mayor of London that were published in the streets of London in July 1665.
2. How are the symptoms described? “blotch or purple, or swelling in any part of his body, or falleth otherwise dangerously sick, without apparent cause of some other disease”
3. What happened to someone declared ill? They were “sequestered” in their house and the house had to be shut up for a month.
4. How were the houses of ill people identified? “every house visited be marked with a red cross of a foot long in the middle of the door, evident to be seen, and with these usual printed words, that is to say, "Lord, have mercy upon us," to be set close over the same cross”.
5. Who stayed in front of the houses of ill people? They were “attended with watchmen”.
Excerpt 2

1. How many people are there in this story told by Defoe? What do you know about them?
This is the story of a rich woman and her nineteen-year-old daughter. (cf. “a certain lady had an only daughter, a young maiden about nineteen years old”) As they came back from a trip, the young woman caught the plague. A third person, the maid, is mentioned.
2. Symptoms of the plague: list the symptoms of the plague in the order in which they appeared.
“two hours after they came home the young lady complained she was not well; in a quarter of an hour more she vomited and had a violent pain in her head.” In the following paragraph, we learn that she had “the fatal tokens on the inside of her thighs”. Finally, the gangrene which occasions the spots had spread [over] her whole body, and she died in less than two hours.
3. What is the plague called?
The plague is called “distemper”.
4. What did her mother do to cure her?
She warmed the bed so that the girl would sweat. It was the ordinary remedy to be taken when the first apprehensions of the distemper began.
5. What was her mother’s reaction? List words from the text.
Fear: threw down her candle, shrieked out, a frightful manner, fainted, ran all over the house
Horror: place horror, scream, cry, fright having seized her spirits
Madness: distracted, screeching and crying out void of all sense, never came thoroughly to herself again
Excerpt 3

1. Vocabulary: match the following words from the text with their definitions.
a. scourge: something that causes great suffering or a lot of trouble
b. swelling: a part of your body that has become bigger because of illness
c. torment: great physical pain
d. roaring: a loud, deep sound
e. cart: vehicle with four wheels which is pulled by a horse
f. stench: a strong unpleasant smell

2. Questions
a. How is pain described? Pain is equalled to torture: “The swellings grew so painful that it was equal to the most exquisite torture”
b. What did some ill people even do? They took their own lives: “threw themselves out at windows or shot themselves, or otherwise made themselves away”.
c. What could Defoe hear in the street? He heard “incessant roarings, and loud and lamentable cries”.
d. What was plague supposed to symbolize? A punishment by God: “God was resolved to make a full end of the people in this miserable city.”
e. What was the death rate? “The parish of Aldgate buried above a thousand a week for two weeks”; “the parish I lived in buried near 600 a week by the bills, and in my opinion near twice as many.”
f. What is the narrator’s judgement on this? “death reigned in every corner.”
g. How were the corpses taken from the houses to the graveyard? They were taken by carts.
h. What happened in the end? Sometimes all the people of the same family died in the house, so that “the bodies lay several days unburied, till the neighbouring families were offended with the stench, and consequently infected.”
Ressources en ligne
Documents sur la peste (médecine)
L’encyclopédie Wikipedia
Informations générales sur la peste.
http://en.wikipedia.org/

Center for Disease Control and Prevention
Informations médicales sur la peste bubonique.
www.cdc.gov/

English Department at the University of Pennsylvania
Des données statistiques sur ce site universitaire.
www.english.upenn.edu/

Teacher’s paradise
Un compte rendu scientifique clair pour le travail en amont de la séquence de cours.
www.teachersparadise.com/

Interviews de Justin Champion (PDF, 29 ko) et de Vanessa Harding (PDF, 31,5 ko). Channel 4 a interviewé deux spécialistes sur l’épidémie de peste de 1665 dans le cadre d'une émission en 2002 sur ce thème.
www.channel4.com/
Références littéraires
L’université d’Adélaïde
e-texte du Journal of the Plague de Daniel Defoe.
http://etext.library.adelaide.edu.au/

The Diary of Samuel Pepys
Texte en ligne.
www.geocities.com/
Activités pédagogiques
National Archives
Activités à faire en ligne à partir de gravures, de textes et de documents manuscrits de l’époque.
www.learningcurve.gov.uk/

atschool-eduweb 
Activités à faire en ligne ou à imprimer directement (exercice lacunaire, tableau à compléter à partir de chiffres sur les victimes de la peste).
http://atschool.eduweb.co.uk/

School History 
- Activités à faire en ligne à partir d’une page de journal de l’époque
- Activité sur les symptômes de la peste (PDF, 16 ko)
- Activité à partir d’extraits du Diary of Samuel Pepys (PDF, 172 ko) sur le site school history.org 
- Document sur Samuel Pepys (PDF, 48 ko)
www.schoolhistory.co.uk/


À propos

Conception et réalisation : Marie-Line Périllat-Mercerot et Claude Renucci (CNDP)
Intégration : Marion Audoubert
Secrétariat de rédaction : Pascale Langlois, Linda Northrup
Auteurs :  
- Primaire : Cathy Steven, académie de Caen
- Collège : Marie-Hélène Fougeron, académie de Paris
- Lycée : Béatrice Firobind, académie de Paris

© SCÉRÉN - CNDP
Créé en novembre 2005 - Tous droits réservés. Limitation à l'usage non commercial, privé ou scolaire.